www.spalanka.com forum www.spalanka.com
Forum sajta Smederevska Palanka

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Nasi prijatelji: www.TT-Group.net - turisticki portal sa prognozama vremena za 7 i 10 dana. Dok forum Spalanka.com ne krene sa radom pogledajte najnovije online filmove na Filmovi7.com!

IRC (Chat)

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    www.spalanka.com forum -> Testiranje
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
cellar-door

Pridružio: 03 Avg 2006

PorukaPoslao: 20. Sep 2006. 14:35    Naslov: IRC (Chat) Odgovoriti sa citatom

Popularnost IRC-a neprestano raste zbog njegove jednostavnosti i lakoće upoznavanja novih ljudi

Najpopularniji chat sistem zove se IRC (Internet Relay Chat) i izmislio ga je Finac Jarkko Oikarinen još dok je bio student. Ovaj chat sistem okuplja hiljade ljudi na jednom mestu radi upoznavanja i ćaskanja.

Najpopularniji klijent za Windows je definitivno mIRC koji podržava slanje i primanje fajlova, socks4 i socks5 proksi, logovanje svih razgovora na kanalu, kao i onih privatnih, flood zaštitu itd. Manje popularan klijent za Windows je x-chat koji postoji i u verziji za Linux, podržava skoro sve što i mIRC, ali nema nekih „sitnica koje život znače”. Klijent koji podržava i spajanje na druge instant messangere (MSN Messanger, Yahoo! Messanger, ICQ) jeste Trillian, ali se on ne može porediti sa prethodna dva klijenta zato što je prilično siromašan. Na neke IRC servere možete pristupiti i preko Weba tako što se na sajt instalira Java IRC klijent (korisnik mora imati instaliran Java plug-in koji je besplatan). Što se tiče klijenata za IRC koji rade pod Linuxom, tu su x-chat i KVIrc koji su GUI programi i BitchX i Irssi (programi koji se pokreću u shellu).

Kao prvo i osnovno, u IRC-u postoje virtuelne sobe (takođe se nazivaju i kanalima, a oznaka za kanal je znak „#”) koje imaju svoja imena i svaka od njih ima svoju temu (na primer, #smed.palanka za ljude iz Smederevske Palanke ili #hip-hop za ljude koji slušaju hip-hop muziku). Na IRC-u postoje pravila koja određuju operatori u svakoj sobi (kanalu). Oni, za razliku od drugih korisnika, imaju „@” ispred pseudonima. „Vlast” nad određenim kanalom se određuje na više načina u zavisnosti od IRC servera:

• Na novijim serverima postoji više rangova: vop (voice tj. +v koji daje pravo „govora” u kanalima koji su namešteni na moderated), hop (halfop tj. +h koji može služiti za izbacivanje s kanala, davanje voicea drugima itd.), aop (oznaka je +o i dozvoljeno je sve osim davanja statusa viših od hopa drugim korisnicima), sop (sve je dozvoljeno i jedini koji ima viši status od sopa jeste onaj koji je registrovao kanal).

• Na starijim serverima se „vlast” na kanalu određuje davanjem accessa koji ide od 1 do 9999.

A sad osnovne komande:

/join #ime_ kanala – služi za ulazak u određeni kanal.
/list – služi za izlistavanje kanala koji su registrovani na serveru.
/msg nickserv register <password> <e-mail> – služi za registrovanje vašeg nicka kako drugi ne bi mogli da ga koriste (umesto <password> i <e-mail> upišite željenu šifru i vaš e-mail).
/msg chanserv register #ime_novog_kanala <password> <opis kanala> – služi za registrovanje kanala; nick s kojim registrujete kanal će imati najviši status i moći će da dodaje vop, hop, aop i sop (označava se kao founder).
/whois <nick> – služi za dobijanje informacija o nekom korisniku.

Ako želite pomoć za IRC servise, kucajte /msg chanserv help ili /msg nickserv help.

Na svakom IRC serveru postoje pravila ponašanja i zovu se MOTD (Message Of The Day). Uglavnom se prikazuju pri konektovanju na server. Na svakom serveru su pravila različita, ali je uglavnom na svim većim kanalima zabranjeno psovanje, floodovanje (ponavljanje nečega puno puta)... Takođe, ako vređate operatora kanala, sledi vam kazna – izbacivanje s kanala ili ban (ne možete više ući u kanal s kojeg ste banovani).

Jedan od najvećih domaćih IRC servera je irc.krstarica.com (registracija je obavezna). Kada ukucate komandu za registrovanje, biće vam poslat e-mail sa aktivacionim kodom i instrukcijama o tome kako da potvrdite registraciju. Glavni kanal je #krstarica, a kanal za pomoć o korišćenju servisa i svemu ostalom što je vezano za IRC jeste #pomoc. Takođe, ako želite da pristupite serveru preko Web sajta, idite na www.krstarica.com i kliknite na link Pričaonica.

Najveći strani IRC sistem je Undernet koji ima petnaestak servera koji se nalaze u raznim gradovima u svetu. Ako želite da pristupite nekom od servera preko Web sajta, posetite www.undernet.org.

U mIRC klijentu postoji i lista stranih servera na koje se možete konektovati vrlo lako. Listu svih stranih servera možete naći na adresi www.irchelp.org/irchelp/networks/servers.

Postoji veliki broj virusa koji kruže IRC serverima tako da se treba paziti i obavezno koristiti neki antivirusni program. Obratite pažnju na ljude koji vam šalju poruke u kojima kažu da možete postati operater na kanalu ukoliko otkucate komandu koju vam oni daju jer, ako tu komandu otkucate, stvoriće se trojanac na vašem kompjuteru i potencijalni napadač će moći da kontroliše vaš kompjuter. Takođe, ako vam neko koga ne poznajete nudi programe ili linkove ka .exe fajlovima, ignorišite ga jer su to uglavnom virusi.

Na kraju razmislite dobro o svemu i ne upuštajte se u IRC avanturu ako nemate pregršt slobodnog vremena jer možete provesti sate ćaskajući s ljudima, a da ni ne primetite kako vreme brzo prolazi.

Ako se ipak odlucite da svratite na irc, posetite nas na irc.krstarica.com kanal #smed.palanka. I ne zaboravite da pogledate statistiku kanala na http://chat.smederevska-palanka.com

Text preuzet iz Sveta Kompjutera 10/2005
Vujevic
Site Admin

Pridružio: 11 Jul 2006

PorukaPoslao: 10. Dec 2006. 22:11    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sociološku naviku "idemo večeras da chatujemo" sam video više puta u Palanci. Svaka čast chat-u!

Eh, da je tako sa forumima Idea

(Ali ne, forumaše jedva dovedem posle 20-og podsećanja na forum, i onda se samo registruju Question i čuče tamo kao botovi)
cellar-door

Pridružio: 03 Avg 2006

PorukaPoslao: 11. Dec 2006. 16:50    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Chat je malo dinamicniji, i onda je svima lakse da odu tamo, ali forum je malo ozbiljniji, oduzima manje vremena (posebno je ovo bitno za one koji idu preko dial-upa) i vise informativnog karaktera. U svakom slucaju ja sam za oba Very Happy
lj_1950

Pridružio: 11 Dec 2006

PorukaPoslao: 11. Dec 2006. 21:12    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pa, dobro, odavno sam hteo da malo razmenjujemo iskustva, razmišljanja, stavove...

Ja sam već zašao u drugu polovinu šeste d., nisam baš vičan svemu ovome, ali sin me naučio, pa, eto me!!!

Ne znam da li ovde da kažem koju o grafici sajta?

Što da ne?

Preporučujem vlasniku i autoru da poradi malo više i dotera najpre naslovnu stranu, a potom i ostale. Nije dovoljno samo staviti Hram Sv. Preobraženja i okolo „iskititi“ menijem!

Ne zemeri, ja ovo u najboljoj nameri, a spreman sam i da pomognem, kako idejama, tako i konkretnim radom, jer svidja mi se nivo koji neguješ.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vujevic
Site Admin

Pridružio: 11 Jul 2006

PorukaPoslao: 11. Dec 2006. 23:20    Naslov: Odgovoriti sa citatom

lj_1950 dobrodošli na forum.

Hvala na podršci i sugestijama, moj predlog je da o tome nastavimo ovde:
http://www.smederevska-palanka.com/forum/viewtopic.php?t=87

Ima mnogo prikladnijih podforuma i tema za razgovor o grafici sajta. Za sada izgleda da je svejedno, ali kada se broj poruka poveća nastaće haos ako ne budemo pazili.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    www.spalanka.com forum -> Testiranje Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu