www.spalanka.com forum www.spalanka.com
Forum sajta Smederevska Palanka

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Nasi prijatelji: www.TT-Group.net - turisticki portal sa prognozama vremena za 7 i 10 dana. Dok forum Spalanka.com ne krene sa radom pogledajte najnovije online filmove na Filmovi7.com!

"Okreni drugi obraz" ili "uzvrat istom merom&

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    www.spalanka.com forum -> Religija i filozofija
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vujevic
Site Admin

Pridružio: 11 Jul 2006

PorukaPoslao: 08. Dec 2006. 01:26    Naslov: "Okreni drugi obraz" ili "uzvrat istom merom& Odgovoriti sa citatom

Čuo sam nedavno nešto kao "... ali on je prvi počeo ..." - u rečenici hrišćanina!

Moj stav je da odgovarati istom merom nije jedino rešenje. Ako je neko bogat strpljenjem i ljubavlju može i "neprijatelja" da počasti ljubaznom reakcijom. Ustvari može da se "suprotstvi" pozitivnom energijom.
Primarni cilj svake bitke treba da je mir (trajni, što pre, ne uvek odmah) a ne "porobiti" (što je takođe mir, ali tek posle velikih šteta - i nestabilan).

Ako hoćete avanturu, da u životu uradite nešto preteško, da vidite kako Božja pomoć izgleda na delu, možete probati taj sistem.

Moja iskustva su takva da sam od mnogih protivnika stvorio prijatelje. Ponekad i nisam uspeo ali uglavnom jesam.

Da li ste ikad razmišljali o tome?
Ili o onome "okreni drugi obraz" (reči Isusa, "beseda na gori")?
(Izvor: po Mateju 5 poglavlje stavak 39)

PS
Ovu varijantu sam odabrao jer ako bi svi tako postupali na kraju bi svi sarađivali (a ako bi se svi svetili i tužili i uzvraćali loše na loše, na kraju niko ni sa kim ne bi ni govorio, što je bedan kraj. Plus nije kraj, verujem u večnost.)

PS 2

I Bog je mene tako "pobedio". Svojevremeno sam išao protiv Boga, javno ga provocirao, što uopšte nije teško kad veruješ da ne postoji. Nije mi se sviđalo kakav je svet, kakva je moja lična situacija, kako on upravlja,... - bili smo "protivnici".
Ali ne, protivnik sam bio samo ja, a Bog je reagovao sasvim suprotno. Nije me kažnjavao, čak ni ignorisao, nego mi je pokazao neke stvari i pridobio me.
Bio sam inače "veliki ateista", što je bilo za očekivati u onom dobu, u državi velikih ateista.
beovoz

Pridružio: 07 Avg 2006

PorukaPoslao: 08. Dec 2006. 17:45    Naslov: Re: "Okreni drugi obraz" ili "uzvrat istom me Odgovoriti sa citatom

Vujevic ::

Moja iskustva su takva da sam od mnogih protivnika stvorio prijatelje. Ponekad i nisam uspeo ali uglavnom jesam.

A kako uzvracas prijateljima ili onima koji ti pomazu,cine dobro i sl? Smile
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
cellar-door

Pridružio: 03 Avg 2006

PorukaPoslao: 08. Dec 2006. 18:53    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bravo Vujevicu, apsolutno podrzavam sve stavove koje si izneo ovde, i ja se trudim da primenim "okreni drugi obraz" politiku u svom zivotu, trudim se ne uspeva mi svaki put ipak imam jako malo godina, ali vise strpljenja i razumevanja je ono sto je svima nama potrebno.
Vujevic
Site Admin

PorukaPoslao: 09. Dec 2006. 07:16    Naslov: Re: "Okreni drugi obraz" ili "uzvrat istom me Odgovoriti sa citatom

beovoz ::

A kako uzvracas prijateljima ili onima koji ti pomazu,cine dobro i sl? Smile

Tim "pozitivcima" posvećujem svu energiju i vreme ušteđene na negativcima Smile

Ni prema lošim ni sa dobrim postupcima nisam u fazonu "uzvraćanja". Trudim se da budem čovek od akcije, a ne od reakcije. Da stvaram a ne da repliciram.
Ne dopuštam da moja dobra volja bude određena delima drugih, naročito onih koji ne znaju šta rade (tj. "negativaca" naravno).

Imam i jedan originalan trik:
dok prijatelji ne nakupe tri "minusa" ponašam se kao da nemaju nijedan.
Zato što se bezbroj puta ispostavi da nešto što je izgledalo kao "ispala", "izneverenje" i što bi izazvalo razočarenje, jeste nesporazum ili pogrešno protumačena informacija.

PS
Štos je u tome da mi se do sada vraćalo ono što sam drugima uradio, pa verujem da će tako biti i u buduće, i da se vraća i drugima. Nevezano za prostor i vreme! Vrati se od strane nekog sasvim drugog, kad tad; izgleda kao slučajno.

Jedna jača sila je ta koja uzvraća čoveku po njegovim akcijama i njoj to prepuštam. (I moja dela, i dela "prema meni", bilo dobra ili loša)
beovoz

Pridružio: 07 Avg 2006

PorukaPoslao: 09. Dec 2006. 15:56    Naslov: Re: "Okreni drugi obraz" ili "uzvrat istom me Odgovoriti sa citatom

Ni prema lošim ni sa dobrim postupcima nisam u fazonu "uzvraćanja".

Pa ako je ko tebe kamenom ti njega hlebom...ko tebe hlebom,kako ti?

Mene kod ljudi npr. nervira licemerje i partikularna ljubaznost. Rolling Eyes A jos vise od toga,neljubaznost i gledanje samo svojih interesa. Rolling Eyes
Nazad na vrh
Vujevic
Site Admin

PorukaPoslao: 09. Dec 2006. 17:00    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ko mene hlebom, ja njemu "hvala, doviđenja".

I otvorim četvore oči da budem pri ruci kada njemu nešto zatreba.

(Ne dobije hleb, dobije prijatelja)
Vujevic
Site Admin

PorukaPoslao: 10. Dec 2006. 22:00    Naslov: Odgovoriti sa citatom

((U vezi sa jednim svežim primerom sa foruma ...))

Biti "u afektu" sužava vidno polje*.
Čak i meni je prvi refleks kad me iznenadi neka ispala: "bljak".
Međutim, svako može da bude zahvalan što je blagovremeno saznao da ima posla sa Balkancem. Posle "incidenta" je ustvari na dobitku - ta informacija može da ga poštedi mnogo veće ispale.

Nadalje, to je "tek prvi minus". Pogrešno je bilo kako (a naročito negativno) reagovati na informaciju dok se ne utvrdi da je tačna.
Možda se čovek šalio,
možda bilduje tuđe živce iz nekog njemu znanog humanog razloga,
možda je imao loš dan, ili loš trenutak,
možda mu je to slaba tačka,
(a može biti i falsifikat, test,...)...

Možda ne zna bolje. To opet nije za ljutnju nego za žaljenje.

PS
Kažu neki da je svaka reakcija ili ljubav ili mržnja, nema sredine. A svaki potez koji udaljava je signal da ima mržnje.

* - poznata je i ona krajnost kada čovek kaže "pao mi mrak na oči". I to je obično prvi deo rečenice a u drugom je događaj koji bi radije promenio (ali je kasno)!
sara

Pridružio: 13 Dec 2006

PorukaPoslao: 11. Jan 2007. 20:23    Naslov: Odgovoriti sa citatom

čovek kaže "pao mi mrak na oči"

A kad ih otvori, a ono razdanilo u nepovrat...

procitah dosta poucnih stvari...tebalo bi to mladim ljudima pribliziti...
organizovati predavnja, razmenjivati iskustva ili slicno...
Nazad na vrh
Vujevic
Site Admin

PorukaPoslao: 11. Jan 2007. 21:30    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Planiram da jednog dana snimim CD na kom će biti stvari koje smatram poučnim - ma neophodnim Smile
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    www.spalanka.com forum -> Religija i filozofija Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu